Szkolenia online
Dla pracowników - przeciwdziałanie mobbingowi w administracji publicznej.
Kup terazCzas trwania: 190 minut - 3 godziny
Cena: 199 PLN netto
Udział w szkoleniu zwolniony z VAT w przypadku finansowania szkolenia ze środków publicznych.
Test sprawdzający wiedzę: 30 minut na 10 pytań jednokornego wyboru, 3 możliwe podejścia.
Cele szkolenia:
- Identyfikacja przejawów mobbingu i odróżnienia ich od działań przełożonych lub współpracowników, których nie można określić mianem mobbingu.
- Uświadomienie istnienia instrumentów ochrony prawnej dla osób poszkodowanych wskutek mobbingu.
- Zapoznanie się z korzyściami płynącymi ze zwalczania zjawiska mobbigu lub nierównego traktowania w zatrudnieniu oraz z zagrożeniami płynącymi z lekceważenia takich zjawisk, zarówno przez pracodawcę, jak i pracowników.
- Zrozumienie przyczyn i mechanizmów powodujących mobbing a także pozycji potencjalnej ofiary.
Program szkolenia:
- Zjawisko mobbingu w zatrudnieniu – pojęcie, charakterystyka i skala problemu.
- Płaszczyzny mobbingu.
- Mobber i ofiara mobbingu.
- Przebieg mobbingu.
- Skutki mobbingu dla pracownika.
- Rozwiązania prawne w zakresie mobbingu i dyskryminacji w zatrudnieniu. Znaczenie zmian przepisów Kodeksu pracy w 2019 roku w zakresie dyskryminacji i mobbingu (Dz. U. 2019 poz. 1043)
- Mobbing, a dyskryminacja, molestowanie i molestowanie seksualne – podobieństwa i różnice.
- Praca zdalna, a mobbing i dyskryminacja.
- Identyfikacja – co jest, a co nie jest mobbingiem – przykłady orzeczeń sądowych.
- Konflikt w miejscu pracy i skutki jego utrwalenia.
- Jak radzić sobie z mobbingiem ? Działanie pracownika/świadka mobbingu. Wewnętrzne i zewnętrzne instytucje wsparcia i ochrony prawnej.
- Roszczenia pracownicze w zakresie mobbingu i dyskryminacji w zatrudnieniu. Sytuacja prawna pracownika w zakresie ciężaru dowodu w procesie o mobbing lub dyskryminację.
- Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy przez pracodawcę.
- Skutki prawne nieprzestrzegania przez pracowników zasad współżycia społecznego w miejscu pracy lub działań o charakterze mobbingowym.
- Znaczenie ankiet ukierunkowanych na identyfikację mobbingu i możliwe działania pracodawcy w oparciu o dane uzyskane z ankiet.
- Czy warto uczestniczyć w mediacjach mobbingowych jako strona?
- Jak skorzystać z pomocy pełnomocnika ds. przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingu w zatrudnieniu lub innej formuły wsparcia (np. konsultant, obserwator, trener relacji interpersonalnych)?
- Zgłaszający mobbing/ świadek/ podejrzany przed Komisją Antymobbingową. Przebieg posiedzeń, przyjmowanie wyjaśnień od wnioskodawców, świadków i osób podejrzewanych o mobbing, wiążące ustalenia Komisji.
Janusz Białek - Prawnik. W latach 1994-2007 zawodowo związany z Państwową Inspekcją Pracy (nadinspektor pracy w Sekcji Informacji i Promocji Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku). Stały współpracownik Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, ekspert w zakresie prawa pracy, w tym zagadnień związanych ze świadczeniami pieniężnymi. Od 2010 roku wykładowca przedmiotu: prawna ochrona pracy na studiach podyplomowych (Politechnika Gdańska – Wydział Zarządzania i Ekonomii).
Czas trwania: 120 minut - 2 godzinyCena: 199 PLN netto Udział w szkoleniu zwolniony z VAT...